Plastik Kart Üretimi

Plastik kart günümüzde başta kredi kartları olmak üzere, müşteri kartı, market kartı, personel kimlik kartı, otel kartları vb. kartlara verilen genel isimdir.

Sık Kullanılan Kart Çeşitleri:

Manyetik bantlı kart :

Manyetik bant teknolojisinde dijital data manyetik bir şerit üzerine şifrelenmektedir. Data uçtan uca bir dizi küçük mıknatıslar yerleştirmeye benzer şekilde manyetik malzemenin küçük bölümlerinin polaritesini değiştirerek kaydedilir. Tüm bu minyatür mıknatısların zıt polariteye sahip oldukları yerde (örneğin S-N ve N-S), okuma ekipmanı manyetik alandaki tersine dönmeyi tespit eder ve bu da ters akım olarak algılanır. Bir şifte çözücü ters akımları okur ve bilgisayar işlemi için bunları tekrar harf ve sayılara çevirir.

Manyetik bantlar iki versiyonda olmaktadır ve (HiCo) ve (LoCo) versiyonlar. HiCo versiyonu dataların kaza ile silinme veya zarar görme ihtimallerini azaltarak güvenirliği arttırır.Manyetik şeritlerin en iyi bilinenleri otomatik para çekme makinelerinde (ATM) ve satış noktası (POS) terminallerinde kullanılan kredi ve bankamatik kartlarıdır. Manyetik şeritler ayrıca emniyet altındaki binaların, otel odalarının ve diğer tesislerin giriş kontrolü için de kullanılmaktadır.

Barkodlu kart :

Barkod, verilerin çizgi ve boşluklardan oluşan semboller ile kodlanması ve optik okuyucular vasıtasıyla bilgisayar ortamına aktarılmasının genel tanımıdır.

En basit şekilde barkod, bir seri karakteri kodlamakta kullanılan siyah çubuklar ve beyaz boşluklar dizisidir.

Sembollerin kolay ve ucuz üretilmesi, hata oranının diğer teknolojilere göre çok düşük olması, barkod teknolojisini yaygın olarak kullanılmasını sağlamaktadır.

Barkodlu kartlar Satış işlemi için ortamda barkod okuyucu bulunan, Müşteri Sadakat sistemlerinde sıklıkla kullanılır. Diğer yöntemlere göre ekonomik avantaj sağlar. Geçiş kontrol sistemlerinde ve personel kontrol sistemlerinde de kullanılmaktadır. İsteğinize göre fotoğraflı, logolu ve barkodlu kartlar hazırlanmaktadır.

Barkodlu kartlar diğer kartlı sistemlerden çok daha ekonomiktir..Kartın okuyucuya fiziksel teması gerekmemektedir.Sürtünme ve deformasyon söz konusu olmaz. Personel geçişleri daha seri ve sorunsuz olmaktadır. Sıklıkla müşteri sadakat programlarında kullanılmaktadır.

Kartı cüzdandan, çantadan, cepten okutulması mümkün değildir.

Temaslı (Çipli) Kart :

Çipli kart içerisinde kendi işlemcisini taşır.

Farklı şifreleme teknikleri vardır ve kopyalanmaya karşı çok güvenli kartlardır.

Bu kartlar ile size özel yazılımlar geliştirilebilir ve müşteri bilgileri bu kartlar içinde güvenle muhavaza edilebilir.

Çip teknolojisi, manyetik kartlarda yaşanan kopyalanma, sahtecilik gibi güvenlik konularında oluşan olumsuzlukları en aza indirir.

Temassız Proximity Kart :

Güvenli geçiş ve ödeme sistemlerinde kullanılan, 125 Khz frekansa sahip temas olmaksızın kullanılabilen kartlardır. ISO stadartlarına sahip proximity kartlar, kredi kartı ebatlarında olup, her iki yüzeye de termal baskı yapılabilmektedir.

Proxy kart olarak da bilinen proximity kartları 0-5 cm mesafe aralığında etkili olabildiği için cüzdandan dahi okutulabilir.

Kart fiyatlarının yüksek olamaması ve uzun ömrüyle personel sayısı yüksek işletmelerde kullanımını cazip hale getirmektedir. Kartın kopyalanması neredeyse imkansızdır.

Temassız 13.56 MHz Kart :

13.56 MHz Sisteminde, içinde bir mikrochip ve mini bir yazılım yüklenmiş akıllı kartlar kullanılır. 13.56 MHz kart; Pratiktir, Mikroişlemci kart içine gömülü olarak yerleştiğinden sudan ve dış ortamlardan etkilenmez.

Bilgiler sistem haricinde kötü amaçlı kişilerce kopyalanamaz. Bilgilerde bozulma ve kayıp olmaz. Mıknatıs ve manyetik ortamlardan etkilenmez, Pasif kart özelliğine sahip olduğundan herhangi bir manyetik dalga üretmez ve yaymaz. 13.56Mhz 13.56 MHz Kartta çip ile birlikte anten de mevcuttur. Bu sayede kart yükleyiciye gerek kalmadan radyo frekansıyla çipdeki bilgiyi okuyup saklayabilir.

Okuma uzaklığı okuyucuya bağlı olmakla beraber 2 cm ile 5 cm arasında değişir. Temassız akıllı kartlar, kartı okuyucuya yerleştirmeden hızlı ve rahat şekilde uygulamalarda kullanıcıya fayda sağlar. Öğrenci kimlik bilgileri ve işlemleri, elektronik pasaport, otopark sistemleri ve otomatik ödemeli uygulamalarda 13.56 MHz kartlar kullanılmaktadır.
Bu İçeriği Paylaş

0 Yorum

Düşüncelerinizi Yazın

* Yorum yapacak olan kişi, yorum kurallarımıza uyduğunu beyan eder.